Acreditare Erasmus+

Acreditarea Erasmus reprezintă instrumentul prin care organizațiile și instituțiile pot participa într-un mod continuu în cadrul programului Erasmus+ 2021-2027, oferindu-le anual acces simplificat la finanțare în cadrul Acțiunii-cheie 1, proiecte de mobilitate.

Acordarea acreditării Erasmus confirmă faptul că organizația aplicantă este capabilă să implementeze un plan de dezvoltare strategică pe termen mediu sau lung. Pentru aceasta, organizația candidată elaborează un plan de punere în aplicare a unor activități de mobilitate de înaltă calitate, denumit Plan Erasmus, ca parte a unui efort organizațional mai amplu de a-și gândi strategic dezvoltarea.

Obiectivele școlii noastre în cadrul acreditării obținute 2021-2027:

Intensificarea colaborării la nivel european in vederea creșterii performanțelor elevilor și îmbunătățirii activității didactice in perioada implementării.

Asigurarea unor servicii educaționale de calitate pentru toți elevii, prin adaptarea demersului didactic la nevoile elevilor.

Dezvoltarea competențelor TIC ale profesorilor și elevilor.

Reducerea absenteismului și a violenței, în scopul creșterii siguranței elevilor în mediul școlar

Echipa

Coordonator: prof.Maria-Manuela GHEORGHE

Responsabil cu selecția participanților: prof. Daniela Maria ANASTASE