Întâlnire de proiect-Grecia

Proiectul Erasmus+ Outdoor Education and Teaching Methodology” se desfășoară în perioada 01 septembrie 2020-31 august 2023 și are ca parteneri câte 4 instituții din Țara Galilor (coordonator), Grecia și România. Țara noastră este rprezentată de 2 școli din mediul rural(Școala Gimnazială Bezdead și Școala Gimnazială „Ion Mareș” Vulcana-Băi), o școală din mediul urban(Școala Gimnazială „Coresi”, Târgoviște) și un ONG (Asociația BLOCKSTART).

Printe obiectivele proiectului se numără obținerea de cunoștințe și metode pentru predarea unor discipline în aer liber care vor avea ca efect asupra elevilor creșterea motivației pentru învățare și îmbunătățirea rezultatelor școlare, îmbunătățirea calității educației oferite de școlile participante prin diversificarea strategiilor didactice, furnizarea de exemple de bune practici din școli și instituții similare pentru desfășurarea de activități de învățare în aer liber cu elevii și tinerii, abordarea interdisciplinară a educației în aer liber prin valorificarea potențialului mediului natural din imediata apropiere a școlii și nu numai.

Grecia(Livadia) a găzduit în luna noiembrie 2021 primele întâlniri două întâlniri din cadrul acestui proiect, astfel:

  • 20-24 noiembrie: Learning training teaching activities (LTT);
  • 23-24 noiembrie: Transnational Project Meeting (TPM).

Learning training teaching activities (LTT)

Pe parcursul celor cinci zile de mobilitate, activitățile desfășurate au fost dintre cele mai variate, reușind să simuleze  multe situații de învățare în care pot fi implicați elevii și tinerii.

Au avut loc activități de team building și spargere a gheții, diverse jocuri în natură ce pot fi aplicate la diferite discipline școlare, activități de învățare în natură, ateliere de lucru în natură(„Legea lui Newton”, ,,Învățând prin observarea pădurii”),  activități de socializare.

.

Cadrele didactice participante au descoperit, pe perioada formării, importanța educației outdoor și au împărtășit din experiențele de predare-învățare, experiențe care au venit la pachet cu emoția, gustul estetic, energia și creativitatea.

Astfel, perioada de formare a reprezentat prilej de cunoaștere a particularităților altor sisteme de educație și de găsire a soluțiilor la probleme comune, derivate din experiența profesională a partenerilor străini.

Transnational Project Meeting (TPM)

     Întâlnirea a fost împărțită în două sesiuni, desfășurate în două zile diferite și au fost prezenți reprezentanți ai fiecărei instituții partenere.

   Ordinea de zi a cuprins prezentarea partenerilor, competiția de logo, revizuiri și actualizări ale planului original al proiectului, platforma digitală eTwinning, reprogramarea mobilităților (având în vedere contextul pandemic COVID-19), produse intelectuale.

   În urma votului, logo-ul și motto-ul câștigătoare au fost cele concepute de o elevă de la Școala Gimnazială „Coresi”, Târgoviște.

Astfel, perioada de formare a reprezentat prilej de cunoaștere a particularităților altor sisteme de educație și de găsire a soluțiilor la probleme comune, derivate din experiența profesională a partenerilor străini.

Transnational Project Meeting (TPM)

     Întâlnirea a fost împărțită în două sesiuni, desfășurate în două zile diferite și au fost prezenți reprezentanți ai fiecărei instituții partenere.

   Ordinea de zi a cuprins prezentarea partenerilor, competiția de logo, revizuiri și actualizări ale planului original al proiectului, platforma digitală eTwinning, reprogramarea mobilităților (având în vedere contextul pandemic COVID-19), produse intelectuale.

   În urma votului, logo-ul și motto-ul câștigătoare au fost cele concepute de o elevă de la Școala Gimnazială „Coresi”, Târgoviște.

Prof. Sorina PÎRVU

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support